Recital sub Turnul Chindiei! Chindia Târgoviște, victorie la scor scor cu FC Brașov

Chindia Târgoviște a dat recital înainte de Paște! Echipa  dâmbovițeană a avut parte de o evoluție la înălțime în etapa a 29- a campionatului și a spulberat-o pe FC Brașov, pentru ocuparea unui loc în apropierea podiumului. Roș-albaștrii au trecut de “stegari” cu un neverosimil 4-0, în care Cristian Cherchez a fost imperial. Revenirea “13”-ului în primul “11” de pe “Eugen Popescu” fost una de bun augur pentru gruparea antrenată de Nicu Croitoru. Talentatul atacant a împins formația târgovișteană spre un success răsunător cu Brașovul, echipă care întâmpină mari probleme  financiare. Deschiderea scorului a fost realizată de “veteranul” Pătru (26), pe un assist marca Liviu Mihai.

Cristi Cherchez, omul meciului

După reușita căpitanului, în rol și-a intrat Cherchez, golgeterul Târgoviștei. Zece minute mai târziu, acesta a majorat scorul dintr-o lovitură de la 11 metri, iar în debutul actului secund l-a dus la unul de neprezentare (47), după ce în prima fază mingea a curs pe traseul Neguț – Pencea. Cu 12 minute înainte de final, Nisipeanu a stabilit scorul final al meciului, în care Chindia a bifat o victorie mai mult decât categorică. Startul jocului a fost întârziat cu cinci minute, după ce brașovenii nu au ieșit pe teren, în semn de protest pentru că le-au fost achitate drepturile salariale de luni bune. Provizoriu, până la finalizarea tuturor meciurilor din această rundă, Chindia a urcat pe locul 4, cu 47 de puncte. De asemenea, Chechez a urcat pe locul 4 în topul golgeterilor din B, cu 15 goluri marcate în acest sezon.

Chindia Târgoviște – FC Brașov   4-0 (2-0)

Marcatori: Pătru (26), Cherchez (36-pen, 47), Nisipeanu (78).

Chindia: Căbuz – Martac, Vătavu, Ispas, C. Dinu – Pătru (84 Grigore), Pencea (82 Parghel), L. Mihai, Dumitrașcu – Cherchez (75 Nisipeanu), Neguț. Antrenor: Nicu Croitoru.

Brașov: F.Iacob – Băjan, Poverlovici, Șerban, C. Stan – Enceanu, V. Munteanu, P. Iacob (63 Ichim), Goge (61 Popa) – Moldoveanu (56 Angelescu), Grigorie. Antrenor: Cornel Țălnar.