Pe podium la 1 500 metri! Bronz pentru George Preda la Campionatul Naţional de seniori şi tineret

George Preda a adus o nouă medalie importantă atletismului dâmboviţean. Atletul Clubului Sportiv Târgovişte a cucerit bronzul în proba de 1500 metri a Campionatului Naţional pentru seniori şi tineret, desfăşurat la Cluj. Sportivul antrenat de Nicolae Guţoiu a terminat concursul pe ultimul loc al podiumului, la seniori, după ce a încheiat cursa cu timpul de 3:52,90. Câştigătorul acestei probe a devenit Ioan Zaizan (CS Ştiinţa Municipal Bacău) – 4:47,03, iar pe locul 2 a terminat Iulian Ganciu (CSM Sfântu Gheorghe) – 3:49, 23. Medalia adjudecată de Preda la Cluj este cea mai importantă pentru delegaţia dâmboviţeană la acest Campionat Naţional.

Medalie şi pentru Stoean

Un alt sportiv dâmboviţean care şi-a trecut în cont bronzul la această competiţie a fost şi Cristian Stoean. Alergătorul de la CSŞ Târgovişte a prins treapta a treia a podiumului în proba de 3 000 – tineret, după ce acele cronometrului s-au oprit la 9:31,28. Aproape de podium au terminat alţi trei dâmboviţeni. Astfel, pe locul 4 au încheiat Oana Ivăncescu (CS Târgovişte) în proba de 3000 metri obstacole (11:19.10), Florin Matu (CSŞ Târgovişte) la aruncarea discului şi Ionuţ Sandu (CS Târgovişte) la aruncarea greutăţii.