Pe podium! Echipa de baschet a LT Petru Cercel Târgoviște, pe locul 2 la ONSȘ

Echipa de baschet feminin a Liceului Teoretic Petru Cercel Târgoviște s-a aflat foarte aproape de a-și trece în cont primul loc la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, la ediția din acest an. Formația coordonată de profesorul Adrian Baicu s-a mulțumit cu locul 2 la sfârșitul turneului final, găzduit de Sala Sporturilor din Târgoviște. În marea finală a competiției, LT Petru Cercel a cedat în fața CN Alexandru Ioan Cuza Alexandria, cu 44-56, și astfel târgoviștencele au intrat în posesia medaliilor de argint. În schimb, până la jocul din ultimul act, LT Petru Cercel a mers ceas, obținând victorii pe linie. Dacă în semifinale a depășit pe LPS Galați (62-41), în faza grupelor a trecut, pe rând, de LPS Alba Iulia (40-38), CN Ion Luca Caragiale București (77-28) și LTA Papiu Ilarian Dej (63-48). După ocuparea locului 2 LT Petru Cercel a devenit prima echipă de baschet din Dâmbovița care a terminat pe podium la ONSȘ la nivel liceal. “Pentru noi este o performanță că am terminat pe locul 2. Am vizat de la bun început să terminăm pe podium. Știam că Alexandria ne va opune cea mai puternică rezistență, iar la final chiar asa a fost. Cum am jucat acasă pentru noi era mai frumos să terminăm pe primul loc. De această dată Alexandria a fost o echipă mai puternică. Țin să felicit prin intermediul dumneavostră jucătoarele liceului nostru care au jucat până la epuizare la acest turneu. De asemenea, trebuie să mulțumesc suporterilor de la LT Petru Cercel care ne-au susținut neîncetat în toate meciurile jucate, dar și Primăriei Târgoviște și sponsorilor care ne-au sprijinit enorm cu premiile. Alături de noi a fost, atât la deschidere, cât și la închiderea turneului, domnul primar, Cristian Stan, un mare iubitor al sportului”, ne-a declarat Adrian Baicu. După succesul din finala mică, cu LPS Galați, LTA Papiu Ilarian Dej a terminat pe locul 3. Lotul de jucătoare pe care a mizat LT Petru Cercel la turneul final al ONSȘ le-a cuprins pe Teodora Capanu, Adriana Pădurariu, Elena Cristea, Cristina Anastasescu, Andreea Vasilache, Teodora Dumitru, Paula Cosac, Mihaela Predoiu, Alexandra Ghiță și Carla Popescu.