Lovită și la Sfântu Gheorghe! Chindia de nerecunoscut în meciurile din deplasare

Chindia Târgoviște a ajuns să aibă interzis la victorie în meciurile de pe teren străin! Evoluția echipei a lăsat mult de dorit în ultimele trei deplasări, iar eșecurile au curs continuu. Trupa lui Nicu Croitoru s-a poticnit și la Sfântu Gheorghe, așa cum a făcut-o la Oradea și Brașov. Chindia a arătat ceva fotbal cu Sepsi în ultima parte a întâlnirii, dar toată zestrea de puncte a fost oprită tot de covăsneni, după ce s-au impus cu 1-0, la capătul unui gol marcat în minutul 90! În disputa cu nou-promovata și ocupanta locului 5, formația dâmbovițeană s-a văzut condusă încă din minutul 14, în urma reușitei semnate de golgeterul Hadnagy. Chindia a reușit să anuleze fragilul avantaj al gazdelor în cu 11 minute înainte de ultimul fluier, prin Neguț, care a exploatat la maximum mingea oprită de bară la șutul lui Honciu. Sepsi a dat lovitura de grație dâmbovițenilor în ultimele secvențe ale partidei, când Mitra a reluat cu capul centrarea oferită de Țepes. Eșecul suferit la Sfântu Gheorghe a învolburat mai mult ca niciodată apele pe “Eugen Popescu” și nu ar fi exclus ca în perioada următoare să vedem schimbări în structurile administrative și tehnice ale clubului. Pentru ca lucrurile să nu se deriorizeze și mai mult lângă Turnul Chindiei, roș-albaștrii sunt obligați să nu mai facă nici un pas greșit etapa viitoare, pe teren propriu, împotriva liderului Juventus București. Chindia a căzut pe 7 după eșecul cu Sepsi, iar apropierea de podium devine tot mai nesigură, după ce echipa este de nerecunoscut în jocurile din deplasare.

Sepsi Sfântu Gheorghe – Chindia Târgoviște   2-1 (1-0)

Marcatori: Hadnagy (14), Mitra (90)/ Neguț (79).

Sepsi: Niczuly – Chiș, Ursu, Damian, Țepeș – Mitra, Minciună (79 Issa) – Plămadă (60 Huiban), D. Ene (90+3 Burlacu), Tofan – Hadnagy. Antrenor: Valentin Suciu.

Chindia: Meilă (75 Aioani) – Pătru, B. Dinu, Vătavu, Martac – Nisipeanu (75 Anton), L. Mihai, Honciu, C. Stoica (63 Parghel) – Cherchez, Neguț. Antrenor: Nicu Croitoru.