proactiv Nefertiti
Polimed Regata

Letal cu FC Brașov! Cristian Cherchez a ajuns la cota 16 în Liga a 2-a

Cristian Cherchez a dovedit încă o dată că este cel mai important om de gol al Chindiei Târgoviște în sezonul actual. În disputa cu FC Brașov, câștigată de târgovișteni cu 4-0, “13”-ul de pe “Eugen Popescu” a marcat de două ori. Revenit pe teren, după o accidentare, atacantul de 26 ani a fost providențial pentru angrenajul lui Nicu Croitoru în disputa cu ardelenii. Acesta a fost principalul “motor” din atacul roș-albaștrilor pe parcursul celor 75 de minute cât a fost folosit. În minutul 35, Cherchez a obținut penalty, la un contact cu Șerban în careu, iar apoi l-a transformat fără emoții în stânga lui F. Iacob. Atacantul târgoviștean și-a dovedit abilitățile de golgeter și în debutul actului secund când a atins “dubla”. Pe pasa lobată al lui Pencea, Cherchez a marcat fără speranțe la colțul lung al treilea gol al Chindiei în partida cu Brașov. După “doppietta” cu “stegarii” jucătorul de lângă Turnul Chindiei a ajuns la cota 16  în stagiunea actuală a Ligii a 2-a, aflându-se pe locul 4 în topul golgeterilor. După 29 de etape scurse din campionat, acesta este întrecut în această ierarhie de Chipirliu (Juventus București ) – 26 goluri, Hadnagy (Sepsi Sfântu Gheorghe) – 25 și Adrian Petre Tabarcea (UTA Arad) – 23. În iarnă, atacantul dâmbovițean a intrat pe “radarul” a câteva echipe importante din țară și străinătate, dar până la urmă nici una dintre oferte nu s-a concretizat în privința sa.