Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a atins a zecea victorie împotriva lui Phoenix Galați în meciurile directe. În runda cu numărul 13 a Ligii Naționale, CSM a trecut de gruparea de la malul Dunării, cu scorul de 58-39. Echipa pregătită de Cătălin Tănase a tras din greu până și-a asigurat succesul în ultimul joc din acest an, de pe teren propriu. După un prim sfert excelent (21-9), târgoviștencele au redus foarte mult din turație, iar adversarul a trecut la impunerea jocului, timp de 20 de minute. CSM-ul a revenit în ultimul sfert al disputei și l-a adjudecat cu 17-9. Numeroase dintre piesele de bază ale formației târgoviștene au fost mâini moarte în penultimul meci al anului.  CSM Târgoviște va încheia 2016 printr-o deplasare la Satu Mare, pe 28 decembrie, într-un joc ce va conta pentru etapa a 14-a a campionatului.

CSM Târgoviște – Phoenix Galați  58-39 (21-9, 8-8, 12-13, 17-9)

CSM: P. Green (6), L. Toma (3), E. Dincă (5), M. Coker (17), P. Poole (11) – D. Cosby (2), A, Vârjoghe (14), M. Fodor, D. Tănase. Antrenor: Cătălin Tănase.

Phoenix: R. Filip (2), M. Dumitrache, J. Jackson (2), E. Covile (12), S. Steenholdt (18) – B. Fota, A. Crețu (3), K. Nelson (2). Antrenor: Eugenio Rodrigues.