Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a atins a zecea victorie împotriva lui Phoenix Galați în meciurile directe. În runda cu numărul 13 a Ligii Naționale, CSM a trecut de gruparea de la malul Dunării, cu scorul de 58-39. Echipa pregătită de Cătălin Tănase a tras din greu până și-a asigurat succesul în ultimul joc din acest an, de pe teren propriu. După un prim sfert excelent (21-9), târgoviștencele au redus foarte mult din turație, iar adversarul a trecut la impunerea jocului, timp de 20 de minute. CSM-ul a revenit în ultimul sfert al disputei și l-a adjudecat cu 17-9. Numeroase dintre piesele de bază ale formației târgoviștene au fost mâini moarte în penultimul meci al anului.  CSM Târgoviște va încheia 2016 printr-o deplasare la Satu Mare, pe 28 decembrie, într-un joc ce va conta pentru etapa a 14-a a campionatului.

CSM Târgoviște – Phoenix Galați  58-39 (21-9, 8-8, 12-13, 17-9)

CSM: P. Green (6), L. Toma (3), E. Dincă (5), M. Coker (17), P. Poole (11) – D. Cosby (2), A, Vârjoghe (14), M. Fodor, D. Tănase. Antrenor: Cătălin Tănase.

Phoenix: R. Filip (2), M. Dumitrache, J. Jackson (2), E. Covile (12), S. Steenholdt (18) – B. Fota, A. Crețu (3), K. Nelson (2). Antrenor: Eugenio Rodrigues.

Ionuț Parghel

Printează articolul Printează articolul
Celsim

Ajuta comunitatea noastra sa creasca. Distribuie acest articol pe retelele tale de socializare preferate. Multumim!

Parerea ta conteaza, nu mai astepta si comenteaza! 🙂

Un gand despre “BASCHET: Victorie șchiopătată pentru CSM Târgoviște în penultimul meci al anului