BASCHET. CSM Târgoviște s-a calificat în semifinalele Cupei

CSM Târgoviște și-a găsit rapid “bilet” pentru semifinalele Cupei României la baschet feminin. Gruparea dâmbovițeană a urcat în careul de ași al întrecerii după ce a făcut “instrucție” cu CSM Satu Mare în sferturi. Trupa lui Cătălin Tănase a oferit o lecție de baschet în Sala “Kati Szabo”, din Sfântu Gheorghe, și a depășit formația din nordul țării cu 72-60. Târgoviștencele au început partida cu sătmărencele în forță, iar după primul sfert tabela indica 17-15 în favoarea acestora. În al doilea sfert, dâmbovițencele au luat piciorul de pe accelerație, iar adversarul a taxat acest lucru, câștigându-l cu 19-17. Explozia elevelor lui Tănase a survenit în partea secundă a întâlnirii, când au dominat copios meciul și au obținut victoria la o diferență de 12 puncte. Într-o partidă în care Satu Mare a avut “interzis” la victorie, P. Poole a totalizat 19 puncte pentru formația învingătoare, iar Alina Chivu a bifat primul joc sub comanda lui Tănase, după ce transferul la CSM de la CSBT Alexandria s-a perfectat în decursul dimineții de ieri. CSM Târgoviște va întâlni în semifinale, mâine după-amiază, pe Sespsi Sfântu Gheorghe, formație care a depășit-o în sferturi pe U. Cluj, cu 67-49. Astăzi, în ultimele două sferturi se vor înfrunta Olimpia Brașov – Phoenix Galați și Sirius Târgu Mureș – CSBT Alexandria.

CSM Târgoviște – CSM Satu Mare  72-60 (17-15, 17-19, 19 – 11, 19-15)

Târgoviște:  A. Chivu (2), L. Toma (10), M. Coker (16), P. Poole (19), P. Green (12), D. Cosby, A. Vârjoghe, M. Fodor (4), E. Dincă (9). Antrenor: Cătălin Tănase.

Satu Mare: C. Reed (11), R. Laza (4), M. Tavic (10), K. Baltic (9), A. Olah (11), M. Batey (13), R. Szmutku, F. Ferenczi (2). Antrenor: Jose Araujo.