Aur şi bronz pentru Cristian Stoean! Atletul dâmboviţean fost medaliat de două ori la Campionatul Naţional Şcolar

Sfârşitul lunii mai a fost unul bun pentru atletul Cristian Stoean. Sportivul dâmboviţean, legitimat la CSŞ Târgovişte, a încheiat în forţă Campionatul Naţional Şcolar pentru juniori I, desfăşurat în Bucureşti. Elevul lui Nicolae Guţoiu a reuşit să revină acasă cu un titlu de campion, dar şi cu o medalie de bronz. Proba în care dâmboviţeanul a excelat a fost cea de 3 000 de metri. La capătul acestei curse, Stoean a terminat pe primul loc, cu timpul de 8:55.05. Medalia de aur obţinută de sportiv în această probă l-a mulţumit pe Nicolae Guţoiu doar într-o măsură. „Rezultatul e bun numai ca loc. La timpi mă aşteptam la altceva din partea lui. Amândoi ne doream cucerirea a două medalii de aur la acest concurs”, s-a exprimat antrenorul de la CSŞ Târgovişte. A doua probă în care Stoean a bifat un loc pe podium a fost în cursa de 3 000 metri obstacole. Aici, tânărul sportiv a cucerit bronzul, după ce a terminat pe 3, cu timpul de 9:48.53. La sfârşitul acestei săptămâni, Stoean va participa la Grand Prix-ul dedicat juniorilor I, la 1 500 m sau 3 000 m obstacole, iar la jumătatea lui iunie va merge în Bulgaria, pentru a concura la Balcaniada de alergare montană dedicată  juniorilor I. Tot la sfârşitul acestei săptămâni, George Preda va lua startul în proba de 800 metri, la Internaţionalele României de seniori, găzduite de Piteşti.