35 de medalii la Concursul National Școlar & Cupa Shorin Ryu

În perioada 16-17 Noiembrie a avut loc, în Târgoviște, la sala de sport „Prof.Paul Bănică”, Concursul National Scolar & Cupa Shorin Ryu. Organizatorul competiție a fost Palatul Copiilor Târgoviște alături de parteneri precum: F.R.Karate WUKF și Club Alex. Primaria Municipiului Târgoviște a finanțat acest proiect. Au participat peste 450 de sportivi de la 32 de … Citește mai mult

Sport de contact – Familia Marin continuă să câștige medalii!

Târgoviștenii au participat la „Cupa Romaniei K1 Light Freestyle Kickboxing” și au câștigat noi medalii, din care două de aur și una de argint! David Marin și Gabriel Marin au obținut aurul, în timp ce Pescariu Cosmin Ionuț și-a adjudecat medalia de argint. Antrenorul Marius Mihai Marin a mulțumit și în numele sportivilor sponsorilor și … Citește mai mult

Clubul Sportiv Târgoviște: 9 sportivi, 14 medalii la ”Elite Karate Open Championship” Londra

In perioada 3-7  Noiembrie 2017, la Londra,  sectia de Karate din cadrul Clubului Sportiv Targoviste a participat la competitia internationala ” Elite Karate Open Championship” cu un lot format din 9 sportivi (PREDA ALECSIA, HUIU STEFANIA, MUNTEANU ALEXANDRU, HAGIU RARES, PETRESCU DAMIAN, DRAGUS ADRIAN, MERDA ROBERT, BARBU OCTAVIAN si CIRLAN VALENTIN), un antrenor: prof. Munteanu … Citește mai mult

De la cititori: 40 medalii pentru sportivii dâmboviţeni la Cupa României Karate Preuniversitar

Sâmbătă, 2 aprilie, a avut loc în Buftea Cupa României Karate Preuniversitar organizata de Ministerul învățământului manifestare ce a reunit peste 300 de elevi de la Cluburi si Palate ale Copiilor din tara. La competitie au participat cu succes si elevii de la Palatul Copiilor Targoviste si Clubul Copiilor Pucioasa obținand numeroase medalii. Sportivii de la … Citește mai mult

Trei medalii pentru judoka de la CS Târgovişte la Turnu Severin

Prezenţa sportivilor Clubului Sportiv Târgovişte în finala Campionatului Naţional de judo – Ne Waza – U12, U14 şi U16 s-a remarcat din plin. La întrecerea găzduită de Drobeta Turnu Severin, la sfârşitul săptămânii trecute, judoka antrenaţi de Gabriel Cărănescu şi Ilie Torcică au urcat de trei ori pe podiumul de premiere. În urma unor evoluţii … Citește mai mult

20 noi medalii naţionale pentru karatiştii de la C.S. Târgovişte

Clubul sportiv a participat sâmbătă, 26 aprilie, la Cupa Saishin la Karate, editia a XV-a, la Râmnicu Vâlcea. Nivelul competiţiei a fost ridicat, aceasta fiind deschisă tuturor stilurilor de karate din cadrul Federaţiei Române de Karate. Au fost prezenţi 456 de sportivi de la 34 de cluburi din ţară. Secţia de Karate din cadrul Clubului … Citește mai mult

Clubul Sportiv Târgovişte a obţinut ieri 22 de medalii la Cupa Musahi – Alexandria

14 sportivi din cadrul secţiei de karate a clubului au participat la 22 de probe: kata şi kumite individual şi kata echipe. Iată rezultatele! Sportivii s-au întors acasă cu 22 de medalii: 8 locuri I, 6 locuri II şi 8 locuri III.   LOCUL I: RIZEA RADU – kumite tineret VISAN CATALINA – kata minicadeti … Citește mai mult

Dr. Silviu Diaconescu a inventat spitalul de campanie mobil modular

x

Pasiunea pentru medicină a însemnat nu numai muncă în spitale, dar și activitate de cercetare științifică și activitate la catedră. Necesitățile întâlnite în practică l-au determinat pe doctorul de origine din Târgoviște să aducă inovații și să creeze invenții în domeniu. Află ce nu ţi-am spus despre doctorul târgoviștean în articolele anterioare!

C.S. Municipal Târgovişte a cucerit 6 medalii de aur la Campionatele Naţionale de Radio Orientare (foto)

În perioada 31 august-02 septembrie s-a desfăşurat în localitatea Băile Felix, finalele Campionatelor Naţionale de Radio Orientare. Competiţiile pentru care s-au întrecut sportivi de la mai multe cluburi de profil din ţară, au fost: unde scurte(3,5MHz), unde ultrascurte(144MHz) şi o probă rapidă de sprint.

Sportivii de la C. S. Municipal Târgovişte s-au întors cu cinci medalii de la Competiţia internaţională de Radio Orientare (galerie foto)

În perioada 13-17 iunie 2012, a avut loc competiţia internaţională de Radio Orientare (ARDF): ,,Four Days ARDF Bulgarian Black Sea Championships”. Competiţia din acest an a adunat la start peste 200 sportivi din 9 ţări: Ucraina, Rusia, Germania, Franţa, Anglia, SUA, Macedonia, România şi Bulgaria. Lotul reprezentativ de Radio Orientare (ARDF) al României a avut … Citește mai mult

Baschetul târgoviștean, premiat la Olimpiada Națională a Sportului Școlar

Județul nostru s-a întors cu premii importante, de la Olimpiada națională a Sportului Școlar din acest an, care s-a desfășurat săptămâna trecută.  Astfel, la secțiunea Baschet-băieți-gimnaziu, Școala Ion Alexandru Brătescu Voinești Târgoviște s-a clasat pe locul III, după ce s-a impus cu scorul de 62 – 44, în finala mica, în fața Liceului cu Program … Citește mai mult

Universitatea Valahia s-a întors cu 11 medalii de la Campionatul Național Universitar de Atletism

La Cluj-Napoca, s-a desfășurat, la finalul săptămânii trecute, o nouă ediție a Campionatului național universitar de atletism. La fel ca și în anii precedenți, pe lista medaliaților s-au numărat și sportivi de la Universitatea Valahia din Târgoviște, care au obținut 11 medalii. Cea mai bună evoluție a fost cea a multiplului campion național la atletism, … Citește mai mult