Un jandarm dâmbovițean a obținut locul I la “Bucharest URBAN Athletics”

Plutonierul-major Ionuț Timofte a reprezentat timp de peste 4 ani Jandarmeria dâmboviţeană prin participarea la mai mult de 70 de competiții sportive (maratoane montane, semimaratoane pe asfalt, crosuri etc.), la care a obținut rezultate notabile. Weekend-ul trecut jandarmul montan a obținut o nouă performanță. S-a clasat pe locul I la categoria de vârstă 35 – … Citește mai mult

Prima etapă a Naționalelor de atletism pentru seniori, tineret și juniori I. Cristian Stoean a încheiat pe locul 2 proba de 3 000 metri

Atletul dâmbovițean Cristian Stoean s-a comportat destul de bine în prima etapă a Campionatului Național pentru seniori, tineret și juniori I. Sportivul de la CSȘ Târgoviște, antrenat de Nicolae Guțoiu a încheiat cursa de 3 000 metri la tineret pe locul al 2-lea, cu timpul de 8:36.80. Cu același timp, dar la seniori, dâmbovițeanul a … Citește mai mult

Atletism. Cristian Stoean, medaliat la Campionatul Balcanic de alergare montană

Atletul dâmboviţean Cristian Stoean a încheiat pozitiv cea de-a opta ediţie a Campionatului Balcanic alergare montană pentru juniori. Sportivul de la CSŞ Târgovişte a cucerit cu echipa României medalia de argint, după ce aceasta a finalizat concursul pe locul 2. Stoean s-a dovedit la întrecerea găzduită de Nova Zagora (Bulgaria) a fi unul dintre componenţii … Citește mai mult

Aur şi bronz pentru Cristian Stoean! Atletul dâmboviţean fost medaliat de două ori la Campionatul Naţional Şcolar

Sfârşitul lunii mai a fost unul bun pentru atletul Cristian Stoean. Sportivul dâmboviţean, legitimat la CSŞ Târgovişte, a încheiat în forţă Campionatul Naţional Şcolar pentru juniori I, desfăşurat în Bucureşti. Elevul lui Nicolae Guţoiu a reuşit să revină acasă cu un titlu de campion, dar şi cu o medalie de bronz. Proba în care dâmboviţeanul … Citește mai mult

Atletism.George Preda, pe primul loc la 1 500 m în prima etapă a Naţionalelor deseniori, tineret şi juniori

Atleţii dâmboviţeni au terminat în forţă prima etapă a Campionatului Naţional pentru seniori, tineret şi juniori. Majoritatea dintre ei au încheiat pe locuri fruntaşe concursul de la Piteşti şi cu speranţe mari că pot finaliza pe podium după ultima rundă a Naţionalelor Cele mai bune rezultate în week- end-ul trecut au fost obţinute de „veteranul” George Preda la … Citește mai mult

Fostul prefect Alexandru Boriga a urcat la cele sfinte!

Durere fără margini pentru fostul primar al municipiului Târgovişte, Gabriel Boriga. Tatăl său, fostul prefect al judeţului, Neculae Alexandru Boriga, a părăsit această lume.  Alexandru Boriga s-a născut pe 2 decembrie 1944 la Bezdead. A urmat cursurile Facultăţii de Construcţii Civile de la Institutul de Construcţii Bucureşti. Între 1991 – 1993 a fost prefect al … Citește mai mult

George Preda, cel mai bun în proba de 1 500 metri, la Naţionalele de Atletism

George Preda a încheiat în forţă prima etapă a Campionatului Naţional de atletism pentru seniori, tineret şi juniori. Atletul dâmboviţean a reuşit să se claseze pe primul loc în cursa de 1 500 metri şi pe locul 2 în cea de 800 metri. În prima probă, sportivul de la CS Târgovişte, antrenat de Nicolae Guţoiu, … Citește mai mult

Deşi nu au condiţii bune să se antreneze, s-au întors cu rezultate de la C.N. de Atletism Juniori 3

atletism

Sportivele de la CS Târgovişte, antrenate de Desdemona Banu, au participat la probele 2000m obstacole şi ştafetă la campionatul ce s-a desfăşurat în zilele de 5 şi 6 iulie, pe Stadionul Iolanda Balaş Soter din Bucureşti.

Târgoviştea, prezentă la Campionatul European de Alergare Montană

alergare_montana

Sportivi de la Clubul Sportiv Târgovişte s-au calificat cu lotul naţional la această competiţie, după rezultatele obţinute la Campionatul Balcanic de Alergare Montană, ce a avut loc în perioada 14-16 iunie, în Poiana Braşov.

Dezvoltare fizică şi intelectuală pentru copiii între 7 şi 12 ani, într-o tabără de vară organizată în premieră la Târgovişte

Clubul Phoenix Arte Maţiale Târgovişte oferă posibilitatea celor mici să urmeze cursuri de karate, gimnastică, limba engleză, istorie, baschet, atletism şi cursuri de prim ajutor.
Vasile Lupaşc şi Annemarie Duncan, multiplii campioni mondiali la arte marţiale, vor fi instructori într-o tabără de vară organizată în perioada 23-27 iulie, la Şcoala Nr. 6 “Tudor Vladimirescu” din Târgovişte. “Este un nou concept de tabără de vară, în care nu părăsim oraşul. Am mai desfăşurat astfel de proiecte în Canada şi Austria, iar rezultatele au fost foarte bune. Încercăm să dăm încredere copiilor să-şi descopere şi să-şi manifeste vocaţiile”, a precizat Vasile Lupaşc, preşedintele clubului Phoenix Arte Maţiale Târgovişte, organizatorul taberei.
Cursurile vor avea loc în fiecare zi, de dimineaţa până după-amiaza. Tabăra se axează pe dezvoltarea fizică generală şi pe pregătirea suplimentară la engleză şi istorie, prin jocuri, poveşti şi concursuri. Copiii vor primi cărţi de istorie şi tricouri inscripţionate cu sigla taberei de vară. Cei mici vor putea participa la concursuri cu premii şi la un talent show, în care fiecare să-şi arate priceperea într-un anumit domeniu.
La cursuri vor participa şi invitaţi speciali, personalităţi recunoscute la nivel naţional şi internaţional, care vor împărtăşi din experienţa şi cunoştinţele lor copiilor.
Participarea la această tabără costă 190 de lei şi cum locurile sunt limitate, cei interesaţi îşi pot asigura un loc sunând la numerele de telefon 0735 091 395 şi 0724 187 848 sau prin email, la [email protected].

Universitatea Valahia s-a întors cu 11 medalii de la Campionatul Național Universitar de Atletism

La Cluj-Napoca, s-a desfășurat, la finalul săptămânii trecute, o nouă ediție a Campionatului național universitar de atletism. La fel ca și în anii precedenți, pe lista medaliaților s-au numărat și sportivi de la Universitatea Valahia din Târgoviște, care au obținut 11 medalii. Cea mai bună evoluție a fost cea a multiplului campion național la atletism, … Citește mai mult