Tenis: Sorana Cîrstea a părăsit turneul WTA de la Praga

Turneul WTA de la Praga, dotat cu premii totale în valoare de 500 000 de dolari, a fost unul de scurtă durată pentru Sorana Cîrstea (131 WTA). Tenismena din Târgovişte a părăsit concursul în primul tur după ce a fost învinsă de australianca Samantha Stosur. În disputa cu a 25-a jucătoare a lumii, dâmboviţeanca a cedat cu scorul 6-3, 4-6, 2-6, la capătul a două ore de joc. Sorana a lăsat impresia doar în primul set că poate câştiga disputa cu sportiva de la Antipozi. Pentru a urca pe tabloul principal al întrecerii de la Praga, târgovişteanca a fost nevoită să depăşească trei tururi preliminare. Cîrstea s-a ales după disputele din capitala Cehiei cu 19 puncte WTA şi un cec în valoare de 3 222 de dolari.

Beneficiară a unui wild-card la turneul Premier de la Madrid

După eliminarea prematură de la Praga, Sorana va lua drumul Spaniei, pentru a participa la turneul Premier Mandatory de la Madrid, patronat de Ion Ţiriac. Dâmboviţeanca a primit din partea fostului tenismen un wild-card care îi va asigura prezenţa pe tabloul principal al puternicului concurs. Acesta va reprezenta primul mare turneu din acest an la care va lua parte târgovişteanca. Ultima întrecere de categorie Premier la care a participat Sorana a fost în urmă cu aproape un an la Miami, tot pe baza unui wild-card oferit de organizatori! Turneul Premier de la Madrid este programat în perioada 30 aprilie -7 mai.