Sorana Cirstea, victorie facila in primul tur la Beijing

Sorana Cirstea, victorie facila in primul tur la BeijingFoto: Hepta.ro
Sorana Cirstea s-a calificat in turul secund al turneului WTA de la Beijing, dupa ce a trecut in prima faza de Mona Barthel din Germania, scor 7-6, 6-1.

Prima mansa a fost una echilibrata, in care s-a jucat majoritatea timpului cap la cap, exceptie momentul in care Sorana s-a distantat cu break la 3-2, dar apoi sportiva din Germania a egalat la 4 si a impins in final setul la tiebreak.

Un tiebreak dominat de sportiva nascuta la Targoviste, pe care l-a castigat la 4 si a pus pe tabela un 1-0 linistitor.

Setul 2 a fost unul si mai simplu pentru romanca, Sorana incepand perfect mansa 2, ajungand sa aiba pe tabela 3-0.

Finalul a fost unul simplu, scorul fiind 7-6, 6-1, dupa o ora si 24 de minute de joc.

In turul II, Sorana Cirstea va da piept cu invingatoarea dintre Sloane Stephens, recent campioana la US Open si o jucatoare venita din calificari.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 7-6, 6-1 pentru Sorana!

12.41: 5-1 pentru Sorana, care e clar jucatoarea care se va impune pe teren.

12.26: Face un break rapid Sorana la debut de set 2, are 2-0 si pare favorita acum sa ajunga la victorie.

Sorana Cirstea face 1-0 la seturi, 7-6 dupa 7-4 in tiebreak si conduce sportiva noastra pe tabela.

12.14: 6-6, avem tiebreak in acest prim set.

12.02: 5-5, se merge din nou cap la cap in acest set.

11.40: 3-2 pentru Sorana, care face primul break din set.

11.34: 2-2, inceput strans si echilibrat de meci.

Incepe partida de la Beijing!

11.19: Cele doua jucatoare au iesit la incalzire, Barthel va servi prima in meci.

11.10: Final de meci, Lepchenko o invinge pe Sasnovich cu 6-4 in decisiv. In aproximativ 15 minute va intra in arena Sorana.

10.19: Sorana mai are de asteptat, intrucat Lepchenko a castigat setul 2 cu 6-3, vom avea decisiv la aceasta partida.

9.43: 6-0 s-a terminat primul set pentru Sasnovich.

9.32: A inceput partida Sasnovich – Lepchenko, este 5-0 pentru sportiva din Belarus.

8.30: Sorana – Barthel este al patrulea meci de pe terenul al patrulea. Inaintea meciului romancei sunt programate alte trei partide – doua din turneul ATP din seria 500 si unul din cel feminin – Aliaksandra Sasnovich – Varvara Lepchenko.

Cirstea si Barthel (locul 49 in lume) s-au intalnit o singura data in circuitul WTA, in 2010, atunci cand sportiva din Germania a avut castig de cauza.

Sorana se afla la cea mai buna pozitie WTA din ultimii ani, 46, fiind invinsa recent in turul II la Wuhan.