Sorana Cîrstea a fost învinsă de Venus Williams la Indian Wells

Sorana Cirstea a fost eliminata sambata noaptea in turul doi al turneului de la Indian Wells.

Reprezentanta noastra, aflata pe locul 35 in ierahia WTA, a fost invinsa de favorita numarul 8, americanca Venus Williams.

Veterana sportiva americana s-a impus in doua seturi, cu 6-3, 6-4.

Primul set a inceput sub semnul echilibrului, dar asta n-a durat mult, pentru ca Venus a reusit sa-si impuna jocul agresiv si a intrat in posesia setului dupa numai 33 de minute.

Sorana a inceput mult mai bine setul doi si a avut ocazia sa se desprinde la 3-0. N-a facut-o, iar Venus, ajunsa la 37 de ani, a reusit sa reintre in set cu patru game-uri castigate consecutiv. Sportiva noastra a reusit breakul cand americanca a servit pentru castigarea partidei, insa si-a pierdut apoi serviciul si a fost eliminata.

„Ma bucur ca am castigat, pentru ca a inceput sa joace foarte bine in setul doi. Daca am scazut ritmul in setul doi? Pe durata unui meci se intampla sa ai si perioade mai slabe”, a declarat Venus dupa terminarea intalnirii.