Prima etapă a Naționalelor de atletism pentru seniori, tineret și juniori I. Cristian Stoean a încheiat pe locul 2 proba de 3 000 metri

Atletul dâmbovițean Cristian Stoean s-a comportat destul de bine în prima etapă a Campionatului Național pentru seniori, tineret și juniori I. Sportivul de la CSȘ Târgoviște, antrenat de Nicolae Guțoiu a încheiat cursa de 3 000 metri la tineret pe locul al 2-lea, cu timpul de 8:36.80. Cu același timp, dar la seniori, dâmbovițeanul a finalizat concursul pe locul 6. În proba de 1 500 metri, Stoean a terminat la tineret pe 5, iar la seniori pe 7, cu timpul de 4:03.41. Un rezultat mulțumitor în runda inaugurală a Naționalelor pentru seniori, tineret și juniori I a obținut și Diana Ivăncescu, sportivă legitimată la CS Târgoviște. Atleta pregătită de Desdemona Ionescu a terminat pe locul 3 cursa de 1 500 metri destinată juniorilor I, cu timpul de 4:43.61. În proba de 3000 m, și tot la juniori I, sportiva clubului târgoviștean a încheiat pe 4, cu 10:31.34. Cum se află într-o perioadă de recuperare, după o accidentare suferită la sfârșitul anului trecut, George Preda (CS Târgoviște) nu a putut participa la prima etapă a Naționalelor, desfășurate în București.