Orbită de Luceafăr! Chindia continuă să piardă puncte importante în deplasare

Meciurile din deplasare îi priesc tot mai rar Chindiei Târgoviște. Gruparea dâmbovițeană a fost din nou de nerecunoscut și s-a înclinat în disputa cu Luceafărul Oradea cu 0-2, așa cum a făcut-o și la Brașov. Pe un teren unde se putea câștiga cel puțin un punct, majoritatea elevilor lui Nicu Croitoru au dezamăgit total, iar Bogdan Dinu a comis-o rău de tot, greșind flagrant la ambele reușite ale gazdelor. Începutul ezitant de joc al târgoviștenilor a împins formația bihoreană să tranșeze destinația celor trei puncte încă din primele 20 de minute ale întâlnirii. La prima fază importantă a jocului, Moga a deschis scorul (17), marcând dintr-un meleu, după care, două minute mai târziu, Arnăutu a stabilit scorul final al jocului, marcând după ce a rămas singur cu portarul Aioani și a scăpat ușor din marcajul lui Bogdan Dinu. Scorul ar fi putut lua proporții în favoarea Luceafărului în actul secund, dar salvarea Chindiei s-au numit barele porții. În ultimele 30 de minute ale întâlnirii, Roșu și Țegle au lovit stâlpii “buturilor” apărate de Aioani, iar târgoviștenii au scăpat doar cu două goluri încasate la Sânmartin. Cherchez, Neguț și L. Mihai au fost singurii jucători ai Chindiei care au expediat firav mingea la poarta adversă. Nicu Croitoru a mizat în disputa cu Luceafărul pe o formulă de echipă formată din Aioani – Pătru, Vătavu, B. Dinu (30 Martac), C. Dinu – Neagoe (61 Anton), Honciu, L. Mihai, Roșciugă (85 Parghel) – Cherchez, Neguț. După eșecul cu Oradea, Chindia continuă să se mențină pe locul 4 în clasament, dar și cu emoții mari de-al pierde dacă nu va învinge etapa viitoare, pe teren propriu, pe CS Afumați, ocupanta locului 8. Lipsa unui succes cu ilfovenii va duce gruparea de pe “Eugen Popescu” să fie înconjurată de nori negri, dar în același timp echipa să piardă contactul cu plutonul primelor formații din competiție.