Karateka târgovişteni, de şapte ori pe podium la Campionatul European

Au depăşit obiectivul de medalii propus!

Campionatul European de karate Shito Ryu, găzduit de localitatea slovacă Nove Zamky, a reprezentat un real succes pentru sportivii târgovişteni. Karateka de la CS Târgovişte, Yama Sport Club Târgovişte şi Munteanu Sport Club Târgovişte s-au mobilizat exemplar la întrecerea continentală şi au reuşit să depăşească cu brio obiectivul de medalii impus de conducători. Evoluţiile pozitive de care au avut parte dâmboviţenii în Slovacia s i-au împins pe aceştia să obţină şapte medalii, ci nu una aşa cum se dorea, iniţial, înainte de startul competiţiei. Dintre karateka antrenaţi de Ionuţ Munteanu, Cristian Mihăieş (CS Târgovişte) şi-a arătat din plin superioritatea. Acesta a revenit acasă cu două medalii de bronz, obţinute la întrecerile de kumite seniori. Prima dintre ele a cucerit-o la individual, la categoria 65 de kilograme, iar a doua cu echipa de kumite a României, din care au mai făcut parte trei sportivi de la Dinamo Bucureşti. La aceste Europene, distincţi de bronz au mai obţinut cadeta Cătălina Vişan (CS Târgovişte), în proba de kata, dar şi echipele de kata seniori (Octavian Pomârleanu, Adrian Stoicescu, Valentin Cârlan – CS Târgovişte) şi de copii 9-12 ani (Alexandru Munteanu, Nicolas Costescu, Darian Petrescu – Yama Sport).

Valentin Cârlan şi Gabriel Manea au revenit acasă cu argint

Un alt sportiv târgoviştean care a obţinut două medalii la aceste Europene a fost şi cadetul Valentin Cârlan. Tânărul karateka dâmboviţean a obţinut prima distincţie cu echipa de kata (bronz), iar pe a doua (argint), la individual. Pentru CS Târgovişte, medalia de argint a lui Cârlan a fost una dintre cele mai preţioase. Tot cu argint, din Slovacia, a reuşit să se întoarcă şi Gabriel Manea, sportiv de la Munteanu Sport Club, după ce a ocupat locul 2 la întrecerea de kata veterani. La un pas de a termina pe podium s-au mai aflat Lavinia Olteanu (CS Târgovişte – kata seniori), Adrian Stoicescu (CS Târgovişte – kata cadeţi), Alexandru Munteanu (Yama Sport – kata copii 8-9 ani) şi Adrian Drăguş (Yama Sport – copii 10-11 ani), unde toţi au terminat concursul pe locul 5. Contabilizarea a şapte medalii l-a mulţumit din plin antrenorul Ionuţ Munteanu. „Mă bucur foarte mult că sportivii noştri au depăşit obiectivul de medalii impus de noi. Să urci de şapte ori pe podiumul de premiere la Europene nu este un lucru la îndemâna oricui. Încă o dată karateka târgovişteni şi-au făcut datoria la un Campionat European”, a spus antrenorul târgoviştean de karate. La ediţia din acest an a întrecerii din Slovacia, cele trei cluburi târgoviştene au mizat pe un lot format din 11 sportivi: 7 CS Târgovişte, 3 Yama Sport şi unul MCS Târgovişte. Pe de altă parte, în comisia de arbitraj a făcut parte şi târgovişteanul Daniel Munteanu.