George Preda, cel mai bun în proba de 1 500 metri, la Naţionalele de Atletism

George Preda a încheiat în forţă prima etapă a Campionatului Naţional de atletism pentru seniori, tineret şi juniori. Atletul dâmboviţean a reuşit să se claseze pe primul loc în cursa de 1 500 metri şi pe locul 2 în cea de 800 metri. În prima probă, sportivul de la CS Târgovişte, antrenat de Nicolae Guţoiu, a terminat în fruntea podiumului cu timpul de 3:55.76, după ce i-a depăşit pe Valentin Cârnaru (CSM Craiova) şi Răzvan Andrei (CS Ceahlăul Piatra Neamţ). La 800 de metri, în a doua zi a întrecerilor, Preda a încheiat concursul pe poziţia secundă (1:52.45), în spatele învingătorului Cătălin Voicu (1:52.05), sportiv ce dispune de dublă legitimare la CSA Steaua Bucureşti şi CSU Târgovişte. Tot la Naţionalele de atletism de la Piteşti, un alt sportiv de la CS Târgovişte, Ionuţ Dumitru a finalizat pe locul 3 cursa de 10 000 metri. Sportivul antrenat de Gheorghe Muşat a terminat dificila întrecere, în spatele lui Ionuţ Bărbuţ (CSM Timişoara) şi Mădălin Chiş (LPS Oradea/ CSM Oradea), cu timpul de 31:14.22.