Fotbal într-un picior la Şotânga! FCM Târgovişte a scăpat de retrogradare

FCM Târgovişte şi-a asigurat în această după-amiază prezenţa şi sezonul viitor în Liga a 3-a. Gruparea din Şotânga a obţinut o victorie la limită cu Chindia Târgovişte (1-0), ce i-a permis să scape de orice emoţie de căderea în primul eşalon judeţean. În ultimul derbi dâmboviţean din seria C3, Municipalul a intrat în posesia unei victorii pe care şi-a dorit-o cu multă ardoare. Chiar dacă în prima repriză a fost depăşită total de Chindia, echipa lui Puiu Becheanu a dat lovitura în debutul actului secund, când Mihăilă a marcat singurul gol al meciului. La trei minute de la reluare, atacantul FCM-ului a făcut şah-mat apărarea liderului şi l-a bătut pe Gârlea, printr-un şut sub transversală. În ultima jumătate de oră a întâlnirii, partida nu a mai avut nici un farmec, atâta timp cât gazdele au jucat la trecerea timpului, fragmentând neîncetat jocul. Mai mult de atât, în minutul 77, Municipalul a rămas în inferioritate numerică, după ce Maria a văzut în trei minute două cartonaşe galbene. De partea cealaltă, Chindia a arătat foarte bine în prima repriză, dar excepţia… a fost lipsa golului. Dacă Cherchez, Dobre şi Ispas ar fi arătat mai multă concentrare la buturile lui Zegheru, scorul de pe tabela de marcaj ar fi putut fi în avantaj pentru formaţia de lângă Turnul Chindiei. În actul secund, pentru proaspăta promovată în Liga a 2-a cea mai mare ocazie a fost irosită de Popa, când mingea trimisă de acesta s-a oprit în bara laterală. La capătul unui meci urmărit cu interes de aproape 800 de oameni a rămas o singură concluzie: fotbalul a fost mimat şi batjocorit, iar scorul final, parcă se cam ştia încă de la primul fluier al arbitrului! Oricum, pentru toată suflarea fotbalistică din judeţ a rămas faptul că ambele echipe şi-au îndeplinit cu brio obiectivele în acest sezon: Chindia a promovat în „B”, iar FCM a scăpat de „D”.

chindia fcm targoviste1

Un comentariu la „Fotbal într-un picior la Şotânga! FCM Târgovişte a scăpat de retrogradare”

1. bravo. un comentariu pertinent. trebuie odata sa ne lepadam de trecut. Chindia si FCM Targoviste sunt pe lista FRF – suspectate ca ar fi aranjat meciuri. Pana in vara vor iesi la iveala. O echipa de langa Bucuresti a depus memoriu impotriva lor. E posibil ca ambele sa fie depunctate. Se poate pierde promovarea. De acea Afumatiul a jucat in continuare corect. Ghergu stie si se teme de o eventuala depunctare. El nu a vrut sa le dea meciul lui FCM, nici Croitoru. Vom vedea. Chindia a aranjat si la PItesti (1-0) si la Stefanesti ( 4-2). La Campulung nu au vrut aia, ca erau la retrogradare.