FELICITĂRI! Oana Marinescu a terminat pe primul loc la Cupa „Marin Bădin”

Trofeele din vitrina tenismenei Oana Marinescu s-au înmulţit din această săptămână. Sportiva legitimată la Sorana Sport Club Târgovişte s-a impus la Cupa „Marin Bădin”, competiţie din cadrul Circuitului Naţional al Federaţiei Române de Tenis. Dâmboviţeanca a terminat pe primul loc concursul la U12, după ce şi-a adjudecat finala în faţa Alessiei Popescu (Dinamo Bucureşti), principala favorită, cu scorul de 6-3, 6-4. Oana Marinescu a arătat o comportare bună şi în proba de dublu a întrecerii, unde a făcut pereche cu Carina Cavarnali, de la Al Body Bucureşti. Binomul târgovişteano-bucureştean a încheiat concursul de dublu pe locul 2, în urma înfrângerii suferite în finală (4-6, 3-6), în faţa perechii formate din Alessia Popescu (Dinamo)/ Alexia Todoni (CSM Timişoara). În prima lună a anului, Marinescu a intrat în posesia medaliei de bronz la Campionatele Naţionale individuale de iarnă U12. Tot la Cupa „Marin Bădin”, dar în proba de dublu băieţi U12, Andrei Voican, de la CS Târgovişte, s-a oprit în semifinale, după ce a făcut echipă cu Bryan Baltă, de la CS Carpaţi Sinaia. În schimb, la simplu, tenismenul antrenat de Pompiliu Nedelcu a fost eliminat în turul secund.