Beatrice Maer, pe primul loc la aruncarea greutăţii în etapa inaugurală a CN de juniori III

Beatrice Maer a încheiat pe podium prima etapă a Campionatului Naţional de aruncare a greutăţii pentru juniori II şi III. Sportiva de la CSŞ Târgovişte a terminat în forţă primul concurs al anului după ce a reuşit o aruncare ce a măsurat 12,47 metri. În urma evoluţiei din sala de atletism a Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu” din Bucureşti, eleva lui Cornel Pătrăşcan s-a clasat pe primul loc la juniori III şi pe poziţia a doua la juniori II. În etapă finală a întrecerii, programată în luna martie, Maer ţinteşte adjudecarea aurului la juniori III şi cucerirea unei medalii indiferent de culoare la juniori II. Cornel Pătraşcan s-a declarat mulţumit de evoluţia aruncătoarei târgoviştene la concursul din capitală. „A fost o etapă bună pentru ea. Mă aşteptam să înceapă în forţă după ce a tras din greu în ultima perioadă la antrenamente. Beatrice reprezintă una dintre sportivele de viitor ale clubului nostru. Anul acesta obiectivul principal al ei va fi să cucerească o medalie de aur la juniori III, iar la juniori II să termine pe podium”. Ionuţ Sandu a fost un alt sportiv de la CSŞ Târgovişte care a terminat pe podium prima etapă a Campionatului Naţional de aruncare a greutăţi. Acesta s-a clasat pe locul 2 la întrecerea juniorilor II după ce a aruncat 14,29 metri.