Jucătorul Radu Beregoi a trăit momente cumplite la meciul dintre Libertatea Urziceanca – Unirea Ungureni, programat în etapa a cincea a Ligii a 4-a dâmbovițene. Componentul Unirii a văzut moartea cu ochii,  după ce un adversar, Georgian Dumitrache, l-a lovit violent cu piciorul în zona capului. După ce a fost bătut cu bestialitate, fotbalistul Unirii a intrat în comă și a fost transportat de urgență la Spitalul de Urgență din Târgoviște. Beregoi și-a revenit din incoștiență în ambulanța care l-a transporat la unitatea medicală. După ce a fost internat, jucătorul Ungureniului a intrat în posesia unui certificat medico-legal, iar mai mult de atât, agresorului Dumitrache, i s-a deschis dosar penal, de către poliștii care au ajuns la terenul din Urziceanca. Potrivit martorilor, momentul dramatic a apărut în minutul 71, la scorul de 2-2. În acel minut, președintele Libertății, Daniel Ivan (fiind eliminat),  a pătruns în teren și l-a alergat pe Beregoi pentru a-l lovi. Cum nu l-a prins până la bancă și apoi până la mijlocul terenului, în ajutorul acestuia a venit Dumitrache care s-a dovedit un “hingher” pe cinste pentru adversar. Imediat, cum l-a prins pe fotbalistul Unirii, acesta l-a lovit cu piciorul peste față, lăsându-l aproape mort pe gazon. Văzând că terenul de joc a devenit un câmp de război, arbitrul Ioana Mihălăchioiu a întrerupt meciul, după care a făcut raport suplimentar, consemnând tot ce s-a întâmplat. Mai mult de atât, arbitrul a oprit și în prima repriză meciul pentru trei minute, după ce a arătat două cartonașe roșii (câte unul la fiecare echipă), iar președintele Daniel Ivan a fost trimis în afara terenului de joc. Incidentul de la Urziceanca a reprezentat cel mai delicat caz întâmplat pe stadioanele județene în actuala ediție a campionatului județean. Dacă reprezentații Comisiei de Competițiiși Disciplină din cadrul AJF Dâmbovița nu vor tăia nici de această dată în carne vie și nu vor pedepsi vinovații drastic este posibil ca în curând să asistăm la vreun  deces pe teren din cauza acestor abuzuri.

Ionuț Parghel

jucator-lovit

3 comentarii la „Bătut până a intrat în comă! Radu Beregoi, la un pas de moarte pe stadionul din Urziceanca”

1. Nu este pentru prima data când se intampla un incident ca acesta la Urziceanca. Ar trebui excluși din competiție și agresorii băgați la închisoare 7-8 ani. Și nu este primul incident pe stadioanele din ligile inferioare din județul Dâmbovița , arbitri nu ar trebui sa înceapă meciul fără politie și medic specializat.